JakiGimbal.pl

Poradnik zakupowy

Gimbal do kamery

Sprzęty elektroniczne otaczają nas powszechnie, co sprawia, że ciągle szuka się rozwiązań, dzięki którym komfort korzystania z takich urządzeń będzie na wyższym poziomie. Wśród tych akcesoriów, które w ostatnich latach zyskały na popularności znajduje się gimbal. Coraz większy dostęp do sprzętów o dużych możliwościach fotograficznych sprawia, że akcesoria takie jak gimbal mogły zyskać na popularności. Z tego wpisu dowiecie się co to takiego gimbal i jak najlepiej wybrać gimbal do kamery, tak by przygotowywane filmy były doskonałe.

Czym jest gimbal i kiedy warto go kupić?

Gimbal to inaczej mówiąc stabilizator kamery. Niewielkie urządzenie elektroniczne, którego najważniejszym elementem jest żyroskop połączony z silniczkami elektrycznymi i dodatkowymi czujnikami. W ten sposób urządzenie jest w stanie zagwarantować stabilizacje obrazu. Proponowane nam gimbale można wykorzystywać w połączeniu ze smartfonami, kamerami i aparatami. Obsługa jest prosta i zasady działania poznać można w kilka minut. Na zakup tego akcesorium warto się zdecydować, jeśli ktoś chce nagrywać filmy w trakcie aktywności takich jak wspinanie, jazda na rowerze czy bieganie. Gimbale świetnie sprawdzą się na wycieczkach, imprezach, można z nimi nagrywać wnętrza zwiedzanych obiektów. W wielu przypadkach gimbal sprawdzi się lepiej niż statyw czy slider.

Wybór odpowiedniego gimbala

Na rynku znajdziemy coraz więcej rożnych gimbali. Można mówić o urządzeniach uniwersalnych, które współpracują z różnymi sprzętami oraz dedykowanych przeznaczonych konkretnie do smartfonów, kamer czy aparatów. Jeśli kto typowo szuka urządzenia przeznaczonego do kamery w takiej sytuacji warto zdecydować się na urządzenie dedykowane zwracając uwagę na kilka istotnych parametrów.

Obsługa osi

To podstawowy parametr, na który zwracamy uwagę. W zależności od ceny znajdziemy urządzenia, które obsługują jedną oś, dwie osie bądż tez trzy osie i w takim przypadku dają możliwości wykonania pełnego  panoramicznego obrotu kamery.

Wybór akumulatora

Tutaj im większy akumulator tym dłuższa praca urządzenia, jednak im większa pojemność tym też większa jego waga, co może być męczące. Rozwiązaniem może być dokupienie drugiego akumulatora.

Waga urządzenia

W trakcie filmowania zazwyczaj gimbal będziemy trzymać w reku. Dlatego im będzie miał mniejszą wagę tym lepiej dla użytkownika. Jeśli ktoś planuje nagrywanie przez kilka godzin to waga będzie szczególnie istotna.

Obciążenie urządzenia

Wybierając gimbal można również sprawdzić jak wygląda maksymalne obciążenie takiego akcesorium. Bedzie to istotne w przypadku chęci zamontowania większej kamery, która może być nieco cięższa.

Czy warto zdecydować się na zakup gimbala?

To czy zakup gimbala będzie rzeczywiście warty rozważenia jest indywidualną decyzją uzależnioną przede wszystkim od tego jak dużo filmów będzie się nagrywało. Jeśli ktoś korzysta z kamery często i nagrywa dużo filmów to warto zainwestować w to urządzenia. Podstawowy sprzęt do kamery kupimy za około 200 złotych. Jeśli jednak zależy nam na dobrej jakości sprzęcie to trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 500 zł.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top