Smartfony i kamery sportowe coraz bardziej spychają do lamusa klasyczne kamery. Są na tyle małe, że można je zawsze mieć w kieszeni. Niewielkie rozmiary mają też wady: są wrażliwe na ruch dłoni, a rzadko mają wbudowaną zaawansowaną stabilizację obrazu. Tutaj zastosowanie znajdują gimbale. Stabilizują ruch kamery w trzech osiach i zapewniają płynny obraz. Chociaż niektóre gimbale nadają się tylko do kamer sportowych, w większości przypadków również smartfon może pełnić jej rolę, dzięki płytce adaptera, umożliwiającej mocowanie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze gimbala?
Przede wszystkim gimbal musi być kompatybilny ze sprzętem, którym zamierzasz filmować. Producenci podają informację, do którego modelu gopro urządzenie pasuje. Szczególne znaczenie ma to w przypadku kamer sportowych: silniczki gimbala muszą poruszać się wystarczająco szybko. Jeśli chcesz robić ujęcia podwodne, urządzenie musi być wodoodporne (rzadko spotykana cecha). Istotnym kryterium jest żywotność baterii. Gimbale różnią się wagą, sposobem działania i czułością, najlepiej więc wypróbować go przed zakupem. Ważne jest już to, jak gimbal się uruchamia. Czy potrzebna jest specjalna aplikacja? Czy obsługa jest intuicyjna, czy też trzeba zagłębić się w instrukcję? Również cena ma znaczenie. Aby prawidłowo ocenić działanie gimbala, porównaj nagranie ze stabilizacją i bez niej.
Gimbal to nie tylko stabilizacja obrazu
Kompensacja ruchu to jedno, ale gimbale oferują także szereg dodatkowych funkcji. Dzięki mini joystickowi kamerą można obracać, przechylać do przodu i do tyłu i częściowo w lewo i prawo. W przypadku smartfonów gimbal steruje zoomem, kamery sportowe mają zazwyczaj stałą ogniskową. Producenci gimbali oferują do nich aplikacje, a z nimi kolejne funkcje. Aplikacje te umożliwiają między innymi zmianę rozdzielczości, ekspozycji i powiększenia. Z ich pomocą da się zrobić zdjęcia panoramiczne, ujęcia poklatkowe i w zwolnionym tempie. Wśród vlogerów popularna jest opcja śledzenia: zaznaczając obiekt wybiera się to, za czym podążać będzie kamera.
Testujemy
- GoPro Karma jest uchwytem spełniającym najbardziej wyśrubowane kryteria. Wykonany jest z wysokiej jakości tworzyw odpornych na warunki atmosferyczne, także wodę. Zamiast trzymać gimbal, można przymocować go do ciała. System mocowania kamery gwarantuje bezpieczeństwo. W zestawie znajduje się praktyczny pokrowiec. W rączce umieszczono przyciski do sterowania kamerą.
- Feiyu Tech G6 to propozycja co najmniej równie godna uwagi. Jest wyposażony w różne tryby nagrywania. Ruchem kamery steruje się za pomocą joysticka. W stosunku do poprzedniego modelu poprawiono oprogramowanie stabilizacji, co wpłynęło na żywotność baterii i jakość nagrywania. Baterię starcza na 12 godzin i można ją wymienić. Za pomocą uchwytu da się naładować kamerę. Wykonany jest z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, z aluminiową frezowaną zewnętrzną powłoką, chroniącą przed wilgocią. Jest wyposażony zarówno w WiFi jak i Bluetooth.
- Zhiyun Smooth Q oferuje wysoką jakość za przystępną cenę. Wykonanie w całości z tworzywa sztucznego nie przeszkadza w użytkowaniu. Domyślnie uchwyt jest w trybie śledzenia. Bateria starcza na 12 godzin pracy, nawet w niskich temperaturach, umożliwia także ładowanie kamery. Stabilizacja działa niezawodnie i cicho.