JakiGimbal.pl

Poradnik zakupowy

Gimbal do telefonu

Dynamiczny rozwój technologii i multimediów stopniowo przyczynia się do wyparcia tradycyjnych kamer i zastąpienia ich smartfonowymi aparatami. Korzystając z takiego rozwiązania w sposób profesjonalny musimy zadbać o prawidłową stabilizację obrazu. Bez tego nasze wideo, z nawet najlepszego obiektywu, nie zyska pożądanej jakości.

Na popularności znacząco zyskują gimbale (stabilizatory), które jeszcze do niedawna były używane głównie w studio nagraniowym. Sprawdź jaki gimbal do telefonu kupić, aby nacieszyć oko stabilnym i płynnym obrazem.

Zastosowanie gimbala do telefonu

Gimbal to elektroniczny stabilizator kamery, w którym obecny jest żyroskop, silniczki elektryczne, czujniki ruchu oraz mocowania. W odróżnieniu od selfiesticka, ten skuteczniej spełnia swoje zadanie, będąc czymś więcej niż zwykłym przedłużeniem naszej ręki.

To narzędzie, które pozwala zamienić typowy smartfon w potężną alternatywę dla aparatów czy Go Pro. Szczególną przydatność widać przy nagrywaniu wideo ze swoją twarzą np. we vlogach, do mediów społecznościowych czy chociażby przy selfie w trudniejszych warunkach.

Najważniejsze cechy gimbala do telefonu

Zakup odpowiedniego gimbala wymaga od nas pewnego rozeznania w aspektach technicznych. Parametry tego akcesorium muszą być dopasowane do naszych potrzeb. Najbardziej powinny interesować nas następujące atrybuty:

 • długość wysięgnika i maksymalne możliwości wysunięcia ramienia,
 • zakres obrotu w poszczególnych trzech osiach (tilt, roll, pan),
 • uniwersalność oraz dopuszczalne wymiary smartfona,
 • maksymalna prędkość ruchu,
 • wielkość konstrukcji,
 • sposób obsługi stabilizatora,
 • rodzaj silniczków.

Gimbal do telefonu może oferować dodatkową funkcjonalność, która jeszcze bardziej ułatwi korzystanie z urządzenia jako kamery:

 • możliwość ładowania telefonu w trakcie pracy,
 • odporność na zalania, zatarcia, temperaturę i piasek,
 • inteligentne śledzenie twarzy lub obiektów,
 • sposób zasilania,
 • waga,
 • tryby pracy, dostępne technologie.

Jaki gimbal do telefonu wybrać?

Będąc świadomym swoich potrzeb, dostępnej funkcjonalności i parametrów, jakimi mogą różnić się poszczególne modele, możemy przejść do wyboru jednego z nich. Poniżej przedstawiamy zestawienie dwóch najchętniej kupowanych gimbali w najpopularniejszej kategorii cenowej od 250 do 500 zł.

Gimbal DJI Osmo Mobile 2 to jeden z najsolidniejszych stabilizatorów dostępnych na rynku. Model dostępny za cenę około 500 zł od renomowanego producenta dronów, sprawdzi się w rękach sportowców, jak i bardziej amatorskich użytkowników. Atutem stawiającym to rozwiązanie przed szereg jest opcja aktywnego śledzenia „Active Track”. Obecny jest suwak przybliżenia, który skutecznie ułatwia pracę z oddalonymi obiektami. Dostępne są trzy tryby pracy: panorama, porter i pejzaż. Gimbal o wadze 485 g łączy się za pomocą Bluetooth i jest zasilany na 1 akumulator litowo-polimerowy. Czas pracy wynosi aż 15 godzin.

FeiYu Tech Vimble 2 to gimbal rekomendowany w zakresie cenowym do 350 zł. Ramię o długości 18 cm pozwala na obrót 320° we wszystkich trzech osiach. Wysoką jakość nagrań gwarantuje algorytm dopasowujący zachowanie stabilizatora do wagi smartfona (ta może wynosić do 210 g) oraz wbudowane śledzenie twarzy. Korzystając z FeiYu Tech Vimble 2 połączymy się przez Bluetooth, a całość obsłużymy przez dedykowaną aplikację Vicoo (na Android i iOS). Wydajny akumulator pozwoli na kilkanaście godzin ciągłej pracy. Waga to 428 g. Dopuszczalne wymiary smartfona mieszczą się w granicach 57 – 84 mm. Sprzęt skierowany jest do osób wykonujących szybkie oraz dynamiczne ujęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top