Zakup gimbala jest zazwyczaj podyktowany realną potrzebą wynikającą z faktu, że chcemy w sposób bardziej profesjonalny kręcić filmy, a bez tego urządzenia- ich jakość może być nieporównywalnie niższa. Gimbal jest urządzeniem prostym, którego zakup może jednak nie być aż tak oczywisty.
Czym jest gimbal i w jaki sposób jest zbudowany?
Jest to stabilizator wideo, którego używamy po to, aby wyeliminować ewentualne drgania, jakie mogą występować podczas kręcenia filmów. Dzięki takiemu stabilizatorowi cały film może być płynny i może się charakteryzować lepszą jakością. W zależności od modelu, gimbal może posiadać jedną, dwie lub trzy osie, co pozwala na stabilizację kamery w różnych płaszczyznach. Możemy więc wyróżnić:
- Roll – płaszczyznę wertykalną
- Tilt – płaszczyznę poprzeczną
- Pan – wersję panoramiczną
Tak naprawdę, najwyższą jakość zapewni nam wersja trzyosiowa, która zagwarantuje, że nasze ujęcia panoramiczne będą perfekcyjne.
Jak powinien wyglądać gimbal?
Zazwyczaj, konstrukcja gimbala zawsze jest podobna: powinien składać się ze specjalnej rękojeści, a także uchwytu na sprzęt, którym będziemy chcieli nagrywać- w tym przypadku na naszą lustrzankę. Ważne jest, aby podczas dokonywania zakupu gimbala upewnić się, czy będzie on kompatybilny z naszym aparatem fotograficznym. Maksymalna waga aparatu nigdy nie powinna przewyższać wartości, jaka została określona w szczegółowej specyfikacji gimbala, gdyż w przeciwnym razie nie będzie tak naprawdę w ogóle sensu jego stosowania.
Jakie cechy powinien posiadać najbardziej polecany model do lustrzanek?
Na pewno istotną cechą gimbala jest to, aby współpracował z jak największą ilością lustrzanek od różnych producentów, co stanowi w pewien sposób o jego wszechstronności i użyteczności. Dobrze też, aby jego instalacja do aparatu nie była zbyt trudna ani czasochłonna. Powinniśmy też zwracać uwagę na wygodę nagrywania filmów z założonym stabilizatorem obrazu- czy całość nie jest dla nas zbyt ciężka, czy mamy swobodny dostęp do funkcji aparatu oraz czy wszystkie informacje dostępne na wyświetlaczu są dobrze dla nas widoczne (takie jak np. ta najbardziej prozaiczna o poziomie naładowania baterii).
Oczywiście, kluczowe jest też, aby gimbal sprawdzał się w codziennej praktyce, a więc aby faktycznie zapewniał płynność nagrywania. Tutaj należy też zwrócić uwagę na kolejną kwestię, a mianowicie to, w jaki sposób trzyma się gimbala i jak się nim operuje. O ile może się wydawać, że rozwiązania jednoręczne są bardziej poręczne, o tyle przy dłuższym nagrywaniu gimbale z dwoma uchwytami są wygodniejsze w użytkowaniu. Ma to szczególne znaczenie przy lustrzankach o większej wadze, do których gimbale również mogą sporo ważyć.
Niektóre modele umożliwiają współpracę z lustrzankami, które ważą nawet ponad 3 kg. Zazwyczaj są one wyposażone w naprawdę mocne silniki. Zdarzają się też takie modele gimbali, które można rozbudowywać o kolejne akcesoria, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Bardzo przydatną możliwością jest kontrolowanie zoomu oraz ostrości podczas nagrywania. Jak więc widać, poziom zaawansowania tego sprzętu powinien być dostosowany do tego, jak chcemy go użytkować i jak wiele mamy względem niego oczekiwań.